PL

Komunikado PR, ul. Beli Bartoka 8 lok. 74, 02-787 Warszawa, tel. +48 22 649 19 53, e-mail: biuro@komunikado.pl

...skuteczna agencja PR

Informacje prasowe Informacje prasowe

Mira | Harlequin | Papierowy Motyl | Znak | ENEL-MED | Crawford | Accace | Komunikado | OSRAM | VELUX | ModlinBus | MEDI-system | Madej Wróbel | LEDVANCE | LEDVANCE | 4Mobility | NEOLUX | OSRAM

2014-10-28

Życie z SLA

Wyzwanie Ice Bucket Challenge pozwoliło milionom osób na całym świecie dowiedzieć się o SLA. W Polsce problem ten dotyczy około 3 tysięcy pacjentów. Stwardnienie boczne zanikowe zalicza się do chorób rzadkich. Dla medycyny SLA nadal pozostaje zagadką. Lekarze nie potrafią wyleczyć tego schorzenia, ale odpowiednia opieka i współczesna rehabilitacja mogą znacznie zwiększyć komfort życia pacjentów.

Stwardnienie boczne zanikowe jest chorobą neurologiczną, w wyniku której dochodzi do degeneracji komórek nerwowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie mięśni zależnych od świadomości człowieka. W konsekwencji prowadzi do całkowitego paraliżu ciała, a w ostateczności śmierci. SLA częściej dotyka mężczyzn niż kobiety (1,5 do 1). Pierwsze objawy choroby występują najczęściej po 40 roku życia. Średnia długość życia od momentu wykrycia choroby waha się w granicach 2,5 roku do 3 lat. Około 25% pacjentów przeżywa jednak więcej niż 5 lat – to wszystko zależy od przebiegu schorzenia oraz właściwej pielęgnacji i rehabilitacji. „SLA to choroba, którą charakteryzuje różnorodny obraz kliniczny i wynikająca z tego różna długość przeżycia chorych. Wszystkie dotychczas stosowane próby leczenia okazały się nieskuteczne i chociaż cały świat pracuje nad lekiem, SLA pozostaje wciąż chorobą nieuleczalną” - mówi dr Dorota Jaranowska z Ośrodka Wentylacji Respiratorem MEDI-system Konstancja, który specjalizuje się w opiece nad pacjentami wentylowanymi respiratorem.

Nie oznacza to jednak, że lekarze nie mogą nic zrobić dla chorych; Mogą leczyć niektóre uciążliwe  objawy choroby. Mogą  pomóc chorym podjąć decyzje na temat przyszłości, w tym dotyczące żywienia, wtedy gdy połykanie jest utrudnione oraz ewentualnej wentylacji respiratorem, gdy oddech staje się zbyt słaby. „Należy podkreślić, że zawsze powinny to być autonomiczne decyzje chorych, lekarz może być tylko przewodnikiem i doradcą” – zauważa dr Dorota Jaranowska „Chorzy słyszą czasem od lekarzy, że choroba jest nieuleczalna i nic nie można zrobić. Tylko połowa zdania jest prawdziwa. Nie umiemy wyleczyć chorego, ale współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają w dużym stopniu zwiększyć komfort życia, a także jak najdłużej utrzymać sprawność” – dodaje.

Diagnoza – trudne zadanie dla lekarza

Zdiagnozowanie choroby może trwać bardzo długo, nawet kilka miesięcy. Powód jest prosty – medycyna nie jest w stanie określić czynnika, który dawałby 100 procentową pewność, że pacjent cierpi na SLA. Lekarze mogą jedynie obserwować objawy występujące u chorego, wykluczyć inne schorzenia i na tej podstawie stwierdzić, z jaką chorobą mają do czynienia. Proces ten może być bardzo przykry i frustrujący dla pacjenta.

Stwardnienie zanikowe boczne ma charakter postępujący, to znaczy że objawy występujące na początku, w przebiegu choroby pogłębiają się. Nie można zahamować tego procesu. Przynajmniej na razie. W kolejnych etapach choroby pacjent zmaga się z:
  • coraz poważniejszymi problemami z chodzeniem
  • coraz większymi kłopotami z wysławianiem się
  • sztywnością mięśni oraz przykurczami
  • problemami z połykaniem
  • nadmiernym ślinotokiem
  • niewydolnością oddechową
  • huśtawką emocjonalną
  • depresją
W końcowym etapie choroby chorzy tracą możliwości poruszania się, mówienia, połykania oraz samodzielnego oddychania, dochodzi do całkowitego paraliżu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości. „Rozmawiamy o tym, jak pacjent ma zaplanować swoje życie, co może zrobić, żeby czas, który mu pozostawi choroba przeżyć jak najlepiej. Priorytetem staje się jakość życia i osobiste cele chorego” – mówi dr Jaranowska.

Kompleksowa opieka – by żyć godnie z SLA!

Rehabilitacja obejmuje nie tylko fizjoterapię i terapię zajęciową, ale również właściwe leczenie żywieniowe, wsparcie psychiczne, stosowanie udogodnień  i aranżację otoczenia ułatwiającą codzienne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej” – tłumaczy dr Dorota Jaranowska.
Podczas wykonywania ćwiczeń należy pamiętać, że nie powinny one sprawiać bólu. Wsparciem dla rehabilitacji jest farmakoterapia – leki zmniejszające napięcie mięśniowe i przeciwbólowe. Fizjoterapeuta pracujący z osobą chorą na SLA, powinien znać uwarunkowania tej choroby, wiedzieć, z czym przyjdzie mu się mierzyć.

W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy dochodzi do porażenia mięśni odpowiedzialnych za mowę, komunikacja jest poważnie utrudniona. Istnieją metody komunikacji pozawerbalnej, które pozwalają na porozumienie z chorym nawet wtedy. „Dysponujemy różnorodnymi metodami komunikacji, w tym systemami komputerowymi, które pozwalają chorym z zachowanym choćby niewielkim ruchem palca czy też ruchem powiek porozumiewać się z otoczeniem. Możliwość komunikowania się jest dla chorego podstawową potrzebą i nie można mówić o poprawie jakości życia, jeśli nie zapewnimy możliwości komunikowania się” - dodaje dr Jaranowska.

Jest nadzieja, że dzięki takim akcjom jak Ice Bucket Challenge wiedza na temat stwardnienia bocznego zanikowego będzie coraz bardziej powszechna. A przede wszystkim, że pójdą za tym konkretne pieniądze, które pozwolą na szerokie badania na temat SLA, a w tym również nad lekiem. Że znajdą się pieniądze na zapewnienie chorym profesjonalnej opieki, która poprawi jakość ich życia w tej okrutnej chorobie.



Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku i oferuje pacjentom ponad 650 miejsc w sześciu nowoczesnych placówkach w Warszawie i okolicach. Z oferty tej największej w Polsce sieciowej firmy w zakresie usług opiekuńczo-leczniczych skorzystało do dziś już ponad 10 000 pacjentów. Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych. Do podopiecznych firmy należą także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona, neuroboreliozy i innych. Usługi MEDI-system są też kierowane do osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, aby samodzielnie funkcjonować. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad 500-osobowy zespół rehabilitantów oraz pielęgniarek, a także lekarze, psychologowie, terapeuci, opiekunki, personel pomocniczy i administracyjny. Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych, oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych, gdzie pobyty są finansowane przez NFZ lub pacjentów. Od roku 2011 udziałowcem firmy MEDI-system jest fundusz inwestycyjny Highlander Partners.

Więcej informacji: www.medisystem.pl


Pytania dziennikarzy: Ewa Łukawska,
tel. 507 091 294, 22 649 19 53
e-mail: ewa.lukawska@komunikado.pl

Do pobrania:

Pdf

obraz

Inne materiały prasowe:

Nazwa materiałuFirmaData dodaniaSzczegóły
BATTERYstart PRO 1000 – nowy jump starter OSRAM dla profesjonalistów OSRAM 2024-05-07 Szczegóły
Firma OSRAM wprowadziła niedawno do oferty jump starter BATTERYstart PRO 1000, przeznaczony dla profesjonalistów. Urządzenie, dzięki któremu można uruchomić pojazd z rozładowanym akumulatorem, świetnie sprawdzi się w warsztacie czy samochodzie pomocy drogowej. Zastąpiło ono oferowany wcześniej model BATTERYstart PRO 700.
O tym nie zapomnij przygotowując motocykl do sezonu OSRAM 2024-04-18 Szczegóły
Sezon motocyklowy rozpocznie się lada dzień, a to oznacza, że czas przygotować swój jednoślad do kolejnych przygód na drodze. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym motocyklistą, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z dwoma kółkami, właściwe przygotowanie motocykla jest kluczowe dla twojego bezpieczeństwa i komfortu podróży.
Lampy robocze OSRAM LEDriving ułatwiają pracę w każdych warunkach OSRAM 2024-04-15 Szczegóły
Technologia LED już od dawna cieszy się popularnością wśród kierowców i w całej branży motoryzacyjnej. Nie inaczej jest z lampami roboczymi LEDriving, które zaprojektowane zostały do niezwykle wymagających warunków pracy, zwłaszcza w branży przemysłowej, budowlanej i rolniczej.
Lampy drogowe OSRAM LEDriving FX – skuteczne oświetlenie w każdych warunkach OSRAM 2024-03-21 Szczegóły
Większy zasięg świateł może odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas nocnych podróży i robót w trudnym terenie. Seria świateł drogowych OSRAM LEDriving® FX Gen 2 zapewnia dodatkowe oświetlenie dalekiego zasięgu na nieoświetlonych drogach. W portfolio jest aż 11 różnych modeli, opowiadających na wiele potrzeb kierowców.
Stale ulepszane retrofity OSRAM z dopuszczeniem w coraz większej liczbie krajów OSRAM 2024-02-29 Szczegóły
Firma OSRAM nieustannie poszerza i ulepsza portfolio rozwiązań LED, a początek roku zaowocował zmianami w ofercie retrofitów – wprowadzono nową generację produktów, z jeszcze lepszymi parametrami świetlnymi. To jednak nie wszystko, bo z każdym miesiącem poszerza się także lista krajów, w których retrofity tego producenta zostają dopuszczone do ruchu. W styczniu do dotychczasowych 22 państw dołączyły Dania i Cypr.
Marka NEOLUX wprowadza kompaktowe zamienniki LED dla żarówek H7/H18 oraz H4 NEOLUX 2024-02-08 Szczegóły
Retrofity LED na tradycyjnym trzonku cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Możliwość montażu 1:1, bez adapterów czy dodatkowych elementów czyni je niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem do większości klasycznych, halogenowych reflektorów. Widząc duże zapotrzebowanie na tego typu produkty na rynku, firma OSRAM – równolegle do swojej głównej oferty – zdecydowała się wprowadzić takie zamienniki także w marce NEOLUX.
Firma OSRAM poszerza portfolio lamp LED dla pojazdów 24 V OSRAM 2024-01-12 Szczegóły
W ofercie LEDowych zamienników dla świateł mijania i drogowych w pojazdach ciężarowych, firma OSRAM wprowadziła niedawno nowe modele. Portfolio uzupełniono o lampy sygnalizacyjne – LEDriving SLT W5W.
Nowości w rodzinie retrofitów OSRAM LEDriving HL Easy OSRAM 2023-12-14 Szczegóły
Retrofity OSRAM LEDriving to proste rozwiązania do modernizacji oświetlenia reflektorów samochodowych, które zapewniają stylowy wygląd i doskonałą jasność. Szczególną popularnością w tej grupie produktów cieszy się rodzina Easy z tradycyjnym trzonkiem do zastosowań typu plug&play. To właśnie w niej pojawiły się niedawno dwa nowe modele – H1 oraz H3.

Te prezenty ucieszą każdego kierowcę OSRAM 2023-12-04 Szczegóły
Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas, aby obdarować swoich bliskich prezentami, które sprawią im radość i ułatwią codzienne życie. Dla pasjonatów motoryzacji i kierowców entuzjastycznie eksplorujących drogi, wybór prezentów może być zaskakująco przyjemny. Oto kilka propozycji, które z pewnością ucieszą każdego kierowcę na święta.
Przygotuj opony na spotkanie z zimą OSRAM 2023-11-29 Szczegóły
W obecnym sezonie zima zaskoczyła nas jeszcze szybciej niż kiedykolwiek i najpewniej wszyscy kierowcy mają już za sobą wymianę opon. Aby jednak zimowe podróże przebiegały bezpiecznie i z odpowiednią przyczepnością, sama wymiana nie wystarczy. Regularna kontrola ciśnienia i wsparcie odpowiednimi produktami na wypadek nieprzewidzianych usterek, to „must have” zimowych obowiązków przy samochodzie.